Mladi čuvari baštine u posjetu Narodnom sveučilištu Dubrava

Autor: Tatjana Horvat, 11. 11. 2016.

Mladi čuvari baštine posjetili su Narodno sveučilište Dubrava.

Njegujući hrvatsku narodnu baštinu i običaje, naši učenici zajedno s učiteljicama dugi niz godina posjećuju Narodno sveučilište Dubrava. Učeći o narodnim običajima čuvaju ih od zaborava. U tome im pomažu ljubazne gospođe Vinka i Lucija. U Danima europske baštine, od 20.9. do 26.10., izrađivali su zagrebački kraluš. Kako bi proširili spoznaje o izradi i načinu nošenja hrvatskog tradicijskog nakita u prošlosti, posjetili su  Knjižnicu Dubrava (tamo se trenutno održavaju tečajevi). Pogledali su izložbu tradicijskog nakita iz raznih krajeva Hrvatske.

Koliko im se svidjela izložba  možete pročitati u izvješćima učenica 4. a razreda:

U četvrtak, 27.10. smo Lana, Mia, Ivančica i ja bile u knjižnici Dubrava. Kako idemo na izvannastavnu aktivnost, i kako smo članice „Mladih čuvara baštine“, učiteljica nas je odvela u knjižnicu da naučimo još ponešto o nakitu iz Hrvatske. Sa nama su bile i učiteljica Nela i nekoliko učenica iz 4. b razreda.

Bilo je ogrlica i nakita iz raznih dijelova Hrvatske. Čule smo razne zanimljive i smiješne priče o određenom nakitu. Vidjele smo mnogo neobičnog nakita. Među raznim zanimljivim nakitom je stajala i jedna kravata sačinjena od perlica. Dojmila nas se priča o željeznoj ogrlici i orahu obloženom perlama. Nismo izrađivale ogrlice zato što ih ne bismo stigle završiti. Uskoro su došle žene koje u toj prostoriji uče izrađivati različit nakit.

Učiteljica je nas, akačice, odvela u Mc'Donalds. Nakon užine smo se pješice vratile pred školu. Svaka je otišla svojim putem doma. Zbilja je bilo sjajno.

Kaja Eršek, 4. a

27.10 išli smo u Kulturni centar Dubrava. Opet smo vidjeli tetu koja nas je u 3. razredu učila raditi zagrebačku ogrlicu. Gospođa je počela stavljati nakit po stolovima. Svi smo bili oduševljeni izgledom nakita. Slušale smo kako su nastale i otkuda su ogrlice. Svi smo bili zadivljeni kako netko može napraviti tako puno ogrlica. Taj dan je bio zabavan i radostan.

Lana Zdelar, 4. a

Priloženi dokumenti: