Dubrava u Domovinskom ratu

Autor: Tatjana Horvat, 27. 9. 2010.

Prošlo je gotovo 20 godina od početka Domovinskog rata.

Zbog toga smo u ovoj školskoj godini odlučili napraviti projekt kojim će se kod učenika nastojati razvijati ljubav prema domovini te vratiti dostojanstvo uspomeni na Domovinski rat i stvaranje hrvatske države. U projektu će sudjelovati učenici različitih uzrasta pa su tome prilagođene njihove aktivnosti. Povijesna grupa 8. razreda s učiteljicom proučiti će što više činjenica iz Domovinskog rata, te pri tome istraživati doprinos stanovnika Dubrave i Trnovčice obrani domovine. U tome će im pomoći Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog  rata iz Dubrave.

Ostali razredi će kroz različite radionice također sudjelovati u projektu. Učenici 1. razreda izrađivati će slikovni rječnik o ljepotama Hrvatske, učenici 3. a i b razreda istraživati će o Zagrebu u Domovinskom ratu, a učenici 6. d razreda o crkvama u Hrvatskoj koje su stradale u ratu, te o njihovoj obnovi. Likovna i novinarska grupa također će se uključiti u projekt, jedni izradom likovnih radova, a drugi pak intervjuiranjem roditelja o njihovom sudjelovanju u Domovinskom ratu.

S radom na projektu  započeli smo u rujnu. Učenici 5. i 8. razreda 24. rujna  sudjelovali su na svečanosti kojom je u dvorani Vatroslava Lisinskog obilježen Dan domovinskog ponosa. Proslavu je organizirala Udruga zagrebačkih branitelja Vukovara na 19. godišnjicu ustroja 204. brigade ZNG RH. Proslava je održana u spomen na 72 poginula, 14 nestalih i 13 umrlih branitelja nakon bitke za Vukovar. Tom su prigodom obiteljima poginulih branitelja dodijeljena odlikovanja.

Kadeti Vojnog učilišta "Petar Zrinjski"  na pozornicu su donijeli barjake hrvatskih ratnih postrojbi.

Šarmantna Lejdi Oreb preuzela je ulogu voditeljice.

S ponosom su istaknuti barjaci zagrebačkih branitelja Vukovara.