Sretno Valentinovo!

Autor: Tatjana Horvat, 14. 2. 2013.

Novinarska grupa s profesoricom Nikolinom Šavorić istraživala je o blagdanu sv. Valentina, Valentinovu. To ih je nadahnulo pa su pisali poeziju i sastave na temu ljubavi i zaljubljivanja.

SV. VALENTIN (lat. Valentinus, valens – zdrav, krepak)

Sv. Valentin se spominje u izvještajima koji potječu iz 8. stoljeća. U njima se kaže da je sv. Valentin bio svećenik u Rimu i da se odlikovao iznimnom mudrošću i kreposnim životom. Zbog toga je uživao veliki ugled kako kod pogana tako i kod kršćana. Prema sačuvanim povijesnim podacima i legendama može se zaključiti da se suprotstavio odluci cara Klaudija II. Gotskog prema kojoj je bilo strogo zabranjeno ženiti vojnike jer su caru bili potrebni za ratovanje. Također, sv. Valentin odbio je carev zahtjev za povratak na vjerovanje u stare rimske bogove govoreći kako su oni zapravo demoni. Car se razbjesnio i naredio njegovo smaknuće. Smaknut je odrubljivanjem glave 14. veljače 269. godine na Flaminijskoj cesti.

Danas se sv. Valentin smatra zaštitnikom zaljubljenih, braka, bolesnika padavičara (epileptičara), očnih bolesnika...

Ana Marija Ristić i Lorena Marijanović 6. e

Ljubav

Ljubav…Taj osjećaj je za neke najljepši osjećaj na svijetu. Ljubav je kroz stoljeća bila jedan od najuzvišenijih osjećaja koji su poticali slikare, pjesnike i pisce da o njemu slikaju i pišu. Jedan od najpoznatijih ljubavnih parova koji su obilježili književnost bili su dakako Romeo i Julija. Shakespeare je prikazao da njihova neizmjerna ljubav može biti bolna i nesretna. Isto tako ljubav može biti neuzvraćena, ali i lijepa i dugotrajna. Ljubav je bezuvjetna i ne poznaje razlike. Osim ljubavi dvoje mladih, jedna od najsnažnijih ljubavi je majčinska ljubav. Ona nije jednaka ljubavi dvoje mladih, ta ljubav je daleko drukčija. Ta ljubav je požrtvovna, jaka, a ponekad tako bolna da se ne može mjeriti ni s čime, jer majka voli najviše, dok mladi uče voljeti i biti voljeni. Voljeti ne mora značiti samo ljubav za neku osobu, nego i za svijet oko sebe. Voljeti jutro, sunce, nebo, oblake, more… I to je ljubav.

Biti zaljubljen u male, jednostavne stvari je vrlo značajno, jer ljubav je mali ključ u velik život (Amor  clavicula  magnae vitae est.)

Ana Marija Ristić 6. e

Što je ljubav?

Prijateljstvo i ljubav lijepe su riječi,

ali dobra prijateljstva teško je steći.

Zato ruku možeš dati svima,

ali srce samo iskrenima.

Ljubav je život, ljubav je san,

događa se iz dana u dan.

Ljubav je sreća,

ljubav je sve,

jer ipak netko voli se!

Lorena Marijanović 6. e

Što je ljubav?

Ljubav je kad nekog voliš,

Kad mu srce ne slomiš.

Kad ga slatko ljubiš,

Kad ga jako grliš.

Kad mu čokoladu daš,

Ili loptu dodaš.

Ljubav je kad je netko tu za tebe,

Kad je tvoje sve.

Kad za njega moliš,

I kad ga stvarno voliš.

Vedrana Pavić 6. e

Valentinovo

Valentinovo je sretan dan,

meni jako radostan.

Ruže, čokolade, bombonijere

za oko su mi zapele.

Muškarci i žene svoje

osjećaje dijele, a meni je

smiješna sva ta strka.

Valentinovo je i zato je

frka! Zaljubljeni uživajte!

Ivan Svetina 6. e

Sv. Pavao apostol napisao je najljepši hvalospjev ljubavi.

Hvalospjev ljubavi (1 Kor 13)

Kad bih sve jezike ljudske govorio i anđeoske, a ljubavi ne bih imao, bio bih mjed što ječi ili cimbal što zveči. Kad bih imao dar prorokovanja i znao sva otajstva i sve spoznanje; i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao - ništa sam! I kad bih razdao sav svoj imutak i kad bih predao tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi ne bih imao - ništa mi ne bi koristilo. Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se; nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo; ne raduje se nepravdi, a raduje se istini; sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi. Ljubav nikad ne prestaje. Prorokovanja? Uminut će. Jezici? Umuknut će. Spoznanje? Uminut će. Jer djelomično je naše spoznanje, i djelomično prorokovanje. A kada dođe ono savršeno, uminut će ovo djelomično. Kad bijah nejače, govorah kao nejače, mišljah kao nejače, rasuđivah kao nejače. A kad postadoh zreo čovjek, odbacih ono nejačko. Doista, sada gledamo kroza zrcalo, u zagonetki, a tada - licem u lice! Sada spoznajem djelomično, a tada ću spoznati savršeno, kao što sam i spoznat! A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav - to troje - ali najveća je među njima ljubav.

Pano su uredili učenici 3. b i c razreda

Likovna grupa i učenici 2. c razreda ukrasili su školu radovima koje možete vidjeti u prezentaciji!

Priloženi dokumenti:
Sretno_Valentinovo.pps (2.17 MB)