Mjesec hrvatske knjige od 15.10. do 15.11.

Autor: Tatjana Horvat, 23. 10. 2014.

U Mjesecu hrvatske knjige koji traje od 15.10. do 15.11. u knjižnici i izvan nje odvijale su se različite aktivnosti.

Naša školska knjižnica sudjeluje u nekoliko projekata koji potiču čitanje i zanimanje za knjige. Prvi put sudjelujemo u projektu Straničnik (u originalu Bookmark Project) koji organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL). Svrha projekta je druženje i upoznavanje putem razmjene straničnika s učenicima iz drugih zemalja. Učenici 2. a i 2. b razreda razmijeniti će straničnike s učenicima iz daleke Amerike.

Na Dan školskih knjižnica (22. listopada) učenici 2.a i 2. b razreda s učiteljicama Marijom i Ivanom posjetili su školsku knjižnicu i istraživali. Zapisali su svoje spoznaje u bilježnice ili nacrtali nešto lijepo i zanimljivo iz knjiga.

U različitim aktivnostima sudjeluju Mladi knjižničari. Uz svoja uobičajena zaduženja kao što je posudba i razduživanje knjiga, te izrada plakata, jedni su od glavnih sudionika u pripremanju izložbi.

U Mjesecu knjige izrađuju straničnike na kojima su izreke o knjigama i čitanju. Izrekli su ih književnici, znanstvenici a neke od njih su izraz narodne mudrosti sakupljane stoljećima. Poneka lijepa i poučna izreka o knjigama i čitanju neka nas podsjeti na danas prilično zaboravljenu naviku čitanja.

Knjige su za dušu, što je hrana za tijelo.   Talijanska poslovica

Knjige govore duhu, prijatelj srcu, nebo duši, sve ostalo ušima.  Kineska poslovica

Dobri prijatelji, dobre knjige i čista savjest: to je idealan život.   Mark Twain

Knjiga nije hrana, ali je poslastica.   Tin Ujević

Um bez knjige je kao ptica bez krila.   Ruska poslovica

Ideje koje su mi promijenile život dobila sam čitajući.    Bell Hooks

11. studenog, u Mjesecu hrvatske knjige, sve knjižnice obilježavaju svoj dan. Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica s ciljem bolje prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini. Dan hrvatskih knjižnica učenice naše pkole obilježile su sudjelujući u čitanju naglas u Knjižnici Dubrava. Tekstove svojih omiljenih pisaca čitale su učenice 6. a razreda zajedno s učenicima iz Osnovne škole Retkovec. Ugostila nas je književnica Maja Brajko Livaković koja je s učenicima razgovarala o važnosti čitanja.

Naši učenici po prvi puta  provode projekt Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige. Svrha projekta je pronaći neku zaboravljenu knjigu koja nije na popisu lektire, čitati je naglas u skupini, a zatim napraviti projekt i predstaviti knjigu dramatizacijom, prepričavanjem ili u stihovima. Učenici 4. a, b i c razreda izabrali su knjigu „Prijatelji“ Mate Lovraka.

Knjižnica nije namijenjena isključivo čitanju. Zato naši Mladi čuvari baštine i dalje vrijedno izrađuju tradicijski nakit i čipku te tako čuvaju naše narodno blago od zaborava. Rezultat njihove ustrajnosti su dvije izložbe.  Uz hrvatski nakit u knjižnici izrađuju i mađarski i rumunjski nakit, pa na taj način njeguju ljubav prema tradiciji i kulturnoj raznolikosti.