Noć knjige 23.4.

Autor: Tatjana Horvat, 25. 4. 2018.

Noć knjige obilježava se 23. travnja. Ove godine proveli smo je uz pjesme Antuna Branka Šimića...

...povodom 120-te godišnjice njegova rođenja i kao dio školskog projekta „Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda“. Učenici su slikama prikazali svoj doživljaj pjesme „Opomena“, izrađivali straničnike, pisali grafite, i pod lampicama recitiriali Šimićeve pjesme „Opomena“ i „Zimska pjesma“ (njegova prva objavljena pjesma), učili o njegovom životu i radu.  Od radova učenika 2. a, 3.a i 4. a razreda napravili smo pano. Odlično smo se zabavili!

Doživljaj pjesme "Opomena" u obliku crteža

Izrada straničnika

O životu A.B.Šimića pričala nam je Mara Kuliš iz 2. a (Šimićeva srodnica)

Recitiranje "Zimske pjesme" i "Opomene"

Krajnji rezultat je pano

Nakon što pročitate o životu Antuna Branka Šimića pogledajte           prezentaciju s radovima učenika!

Antun Branko Šimić

Veliki hrvatski pjesnik Antun Branko Šimić rođen je 18. studenoga 1898. u Drinovcima (Hercegovina). Na krštenju je dobio ime Antun, a zvali su ga Ante. Njegova majka redovito mu je pričala narodne bajke i druge priče. Škola je bila kraj njegove obiteljske kuće pa ga je učitelj naučio čitati i pisati prije petog rođendana. Htio je postati fratar(franjevac) pa je krenuo u prvi razred Franjevačke gimnazije na Širokom Brijegu (to je danas peti razred osnovne škole). Pisao je potajno pjesme. U zagrebačkom listu Luč objavio je kao učenik trećega razreda (danas sedmoga razreda osnovne škole) svoju prvu pjesmu pod naslovom Zimska pjesma. Svi su shvatili da je vrlo darovit pjesnik. U ranim pjesmama prekrasno je opisao svoj zavičaj Hercegovinu, težak život domaćih ljudi, njihove molitve Bogu itd. Godine 1920. objavio je knjigu pjesama Preobraženja. Mnogi profesori i književni kritičari smatraju da je to najbolja hrvatska pjesnička knjiga u 20. stoljeću. Većina čitatelja kao najbolje njegove pjesme izdvaja Opomenu i Molitvu na putu. U Opomeni opominje ljude da uvijek budu dobri ljudi. Umro je 2. svibnja 1925. godine. Imao je samo dvadeset  šest  godina i nekoliko mjeseci.

Priloženi dokumenti:
Pjesnik_zvijezda_u_Noci_knjige.pps (9.88 MB)