2016-11-19 16:45:00

Hrvatska obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara, sjetimo se boljih od nas

Prije 25 godine, u studenom 1991. godine, nakon dugotrajne opsade i neviđenog uništenja grada, Vukovar je pao. Preživjeli Hrvati svjedočili su o etničkom čišćenju i jednom od najvećih zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata.

Hrvatska 18. studenoga slavi Dan sjećanja na žrtvu Vukovara – na žrtvu koju je podnio ovaj herojski grad i time stvorio temelje za obranu Hrvatske od agresora.

Bitka za Vukovar najkrvavija je bitka Domovinskog rata. Tijekom 87-dnevnih borbi i nakon ulaska srpskog agresora u Vukovar poginulo je oko 550 branitelja, 1700 civila, a njih oko 8000 je odvedeno u logore.  Gotovo tri mjeseca opsade Vukovara od strane JNA i srpskih paravojnih snaga rezultiralo je konačnim porazom hrvatske vojske.

Ova je bitka iznjedrila mnoge junake čija imena pamtimo: Blago Zadro, Mile Dedaković Jastreb, Siniša Glavašević, Vesna Bosanac, Branko Borković… Ali tu su i mnogi znani i neznani junaci kojima se divimo i iz sveg smo im srca zahvalni za žrtvu koju su podnijeli.

Hrvatski državni sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

U Vukovar je stigla još jedna jesen. Na licu grada oslikavaju se sjetna lica većinskog hrvatskog naroda i svih onih koji su u te dane, prije 25 godina, bili uz Hrvate. Posebno je teško obiteljima koje još uvijek ne znaju istinu o svojim najmilijima. Sudbina 291 nasilno odvedene osobe, nažalost još uvijek nije riješena.

Danas, unatoč svemu, Vukovar se okreće budućnosti. U grad se vratilo oko 60% prognanih pa sada ima oko trideset tisuća stanovnika. Vukovar polako postaje grad novih, crvenih krovova, grad čije su ulice ispunjene užurbanošću, a klupe u parkovima zauzete. I obale Dunava i Vuke načičkane ribičima potvrđuju želju za gradom, za životom. Vukovar ide dalje, ali ne zaboravlja. Ne zaboravlja svoje žrtve zbog kojih još i danas traži istinu i pravdu!


Osnovna škola Antuna Branka Šimića Zagreb