Valentinovo (14.2.)

Autor: Tatjana Horvat, 14. 2. 2021.

Najpoznatija legenda o nastanku blagdana Valentinova potječe iz Rima. Prema toj priči....

...u vrijeme kada je kršćanstvo bila relativno nova i mlada religija živio je biskup Valentin. Tadašnji car Klaudije I. zabranio je ženidbu vojnicima jer je smatrao da se oženjeni ili zaručeni muškarci neće htjeti boriti u njegovim ratovima već će radije ostati kod kuće sa svojim obiteljima. Sv. Valentin je zbog toga počeo tajno vjenčavati parove koji su to željeli. Tako je činio sve dok ga vlasti nisu uhitile i bacile u tamnicu, a 14. veljače je i pogubljen. Nakon njegove smrti, narod ga je proglasio svecem, a 14. dan drugog mjeseca u godini postao je dan zaljubljenih – Valentinovo.

NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI O VALENTINOVU:

• Vjeruje se da običaj slanja čestitki na Valentinovo potječe od svetog Valentina - dok je bio u zatvoru, ljudi su mu ostavljali skrivene poruke oko njegove tamnice ili ih krijumčarili u ćeliju. Kada bi ih Sv. Valentin pronašao, on bi se molio za osobe koje su ih pisale.
  • Najstariju čestitku za Valentinovo napisao je francuski vojvoda Karlo Orleanski. Namijenio ju je svojoj supruzi dok je bio u zatočeništvu u Engleskoj.
  • Svake se godine za Valentinovo pošalje oko milijardu čestitki, a nešto više pošalje se jedino za Božić. Valentinovo je, uz Majčin dan, dan kada se kupuje najviše cvijeća. Svake godine djevojke i žene širom svijeta na Valentinovo zajedno dobiju oko 50 milijuna ruža.
  • U Veronu, rodni grad Romea i Julije, svake godine za Valentinovo pristigne oko tisuću ljubavnih pisama za Juliju. Juliji možete pisati na: Club di Giulietta – The Juliet Club, via Galilei 3, 37100 Verona, info@julietclub.com, a najbolja pisma se i nagrađuju.
  • U Finskoj se umjesto Valentinova slavi Dan prijatelja.
  • Liječnici su tijekom 19. stoljeća nesretno zaljubljenima savjetovali jesti čokoladu kako bi ublažili tugu.
  • Richard Cadbury napravio je prvu bombonijeru za Valentinovo krajem 19. stoljeća, a više od 25 milijuna bombonijera u obliku srca proda se na Valentinovo.
  • Učitelji prime najviše čestitki, a slijede ih djeca, majke, supruge, simpatije i ljubimci.
  • Svake godine na Valentinovo dogodi se oko 220 000 prosidbi.
  • Srce je najčešći simbol romantične ljubavi.
  • Najveličanstveniji ljubavni poklon svih vremena je Taj Mahal u Indiji. Sagradio ga je vladar Shahjahan u sjećanje na svoju preminulu suprugu koja je umrla pri porodu. On stoji kao simbol vječne ljubavi. Gradnja Taj Mahala započela je 1634. i trajala je gotovo 22 godine, a ukupno je na izgradnji ove veličanstvene građevine radilo 20.000 ljudi iz cijele Indije.

Blagdan Valentinova obilježili smo lijepim radovima naših učenika!

Sliku nanaslovnoj stranici izradili su učenici 2. b i 2. d razreda s učiteljcom Marijom Božek.

Likovna grupa s učiteljicom Jasnom

Učenici 2. b razreda s učiteljicom Danijelom

Mladi čuvari baštine s knjižničarkom Tatjanom