Dan grada Zagreba i blagdan Majke Božje od Kamenitih vrata (31.5.)

Autor: Tatjana Horvat, 31. 5. 2022.

Dan Grada Zagreba obilježava se  31. svibnja,  na blagdan  Majke Božje od Kamenitih vrata, njegove zaštitnice.

O Zagrebu

Grb grada Zagreba predstavlja utvrđeni grad s otvorenim vratima koji želi dobrodošlicu svima. Staro ime Zagreba je Agram od kuda dolazi naziv za Zagrepčane Agrameri. Starosjedilac Zagreba naziva se Purger što dolazi od njemačke riječi Burger – stanovnik utvrđenog grada. U pisanim dokumentima Zagreb se prvi puta spominje 1094. godine kada je osnovana zagrebačka biskupija.

Zanimljivosti o gradu Zagrebu:

Grički top na kuli Lotršćak pucnjem označava podne od 1. siječnja 1877. godine.

Lennuzzijeva potkova ime je dobila prema arhitektu Lenuzziju, a naziva se još i  Zelenom potkovom. Sastoji se od sedam trgova – parkova.

Zagrebačka katedrala - njezino puno ime je Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava (na poveznici je panoramski pregled).

Zagrebačka uspinjača koja iz Tomićeve ulice spaja Donji grad s Gornjim, smatra se najkraćom žičanom željeznicom na svijetu namijenjenom javnom prijevozu. Pruga joj je duga tek 66 metara, a vožnja od dna do vrha traje 64 sekunde (ostale zanimljivosti o uspinjači pročitajte na poveznici).

Ulična rasvjeta na Gornjem gradu ima vlastitu tradiciju, koja se ne oslanja na električnu energiju. 217 plinskih svjetiljki koje osvjetljavaju stare ulice pale se ručno jedna po jedna od 1863. godine.

Od svih gradova u svijetu, Zagreb ima najviše muzeja po glavi stanovnika, što mu je i priskrbilo nadimak 'grad muzeja'.

Prema abecedi Zagreb je posljednji glavni grad na svijetu.

Podaci su preuzeti na poveznici Zagreb - speeka

Majka Božja od Kamenitih vrata – zaštitnica Grada Zagreba

Početak štovanja Majke Božje Kamenitih vrata povezan je s požarom koji je buknuo s 30. na 31. svibnja 1731. godine. U požaru su izgorjela Kamenita vrata kao i stan u kojem je iznad njih živjela udovica Modlar. Treći dan nakon požara pregledavajući zgarište, udovica je u pepelu pronašla neoštećenu sliku Svete Marije. Pobožna je udovica pod svodom Kamenitih vrata dala podići mali oltar i tako omogućila svim sugrađanima da štuju svetinju. Kardinal Franjo Kuharić proglasio je 31. svibnja 1991. Majku Božju od Kamenitih vrata zaštitnicom grada Zagreba.

Podaci su preuzeti na poveznici.

Učenici naše škole u Mjesecu hrvatske knjige sudjelovali su u programu Minuta za čitanje - poslušajte njihove "minute" posvećene Zagrebu:

Marija Jurić Zagorka: Kći Lotršćaka - požar u Zagrebu

Marija Jurić Zagorka: Kći Lotršćaka - legenda o Manduševcu

Vjekoslav Majer: Iz dnevnika Malog Perice

Hrvoje Hitrec: Smogovci

Likovna grupa s učiteljicom Jasna Petrić Mioč izradila je radove o kulturnoj baštni grada Zagreba. Radove možete pogledati u prezentaciji.

Priloženi dokumenti:
Zagreb_tak__imam_te_rad.ppsx (7.09 MB)