> Knjižnica

Godina čitanja

Autor: Tatjana Horvat, 15. 3. 2021.

Na prijedlog Ministarstva kulture i medija, Hrvatska je Vlada (na sjednici 30. prosinca 2020.) 2021. proglasila Godinom čitanja

Promotivni video materijali u Godini čitanja nalaze se na poveznici https://citaj.hr/.

Realizacija programa odvija se u sklopu Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada usvojila 2017. godine.
Čitanje je jedan od preduvjeta za sudjelovanje u kulturi te ono kao takvo utječe na poboljšanje kvalitete života pojedinca i društva, što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno. Između ostalog, jedan od razloga proglašenja ove godine Godinom čitanja jest i pandemija koronavirusa koja nas je zbog predostrožnih mjera uvelike okrenula čitanju.

Tijekom ove godine redovne aktivnosti Ministarstva kulture i medija s ciljem promocije knjiga i čitanja dobit će na vrijednosti, a osmislit će se i provoditi i nove aktivnosti koje će doprinijeti afirmaciji čitanja. Uz slogan „Čitajmo da ne ostanemo bez riječi", nizom aktivnosti promovira se kultura čitanja i omogućava većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Neke od tih aktivnosti su: dodjeljivanje nagrada za najbolju knjižaru, objavljivanje natječaja za najbolju video najavu knjige za učenike osnovnih i srednjih škola, proglašavanje „ambasadora čitanja", organizacija međunarodnih konferencija o čitanju, dodjeljivanje nagrada mladih za književnosti, organizacija „noćnih mora čitanja" i mnoge druge.
Osim što povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju, čitanje može rezultirati uspješnijim razumijevanjem međuljudske komunikacije, boljim rješavanjem konflikata ili potpunijim shvaćanjem životnih prilika i prijetnji. Čitanje je važno i za razvoj samosvijesti, samopouzdanja i vrijednosti koje su važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice.
Za kraj, kratka računica – da svaki dan čitamo samo 10 minuta, ili 3 stranice, godišnje bismo pročitali više od tisuću stranica, a u Hrvatskoj više od polovice građana ne pročita niti jednu knjigu godišnje. Ova Godina čitanja diže nadu da će se ta statistika promijeniti.

Tekst je preuzet sa stranice: http://lib.irb.hr/web/hr/vijesti/item/2228-godina-citanja.html

« Ožujak 2024 »