> Knjižnica

Godina čitanja: "Judita" Marka Marulića

Autor: Tatjana Horvat, 21. 10. 2021.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u povodu obilježavanja 500. obljetnice tiskanja prvoga izdanja Judite Marka Marulića...

...pripremila je izložbu o tome prvom umjetničkom epu hrvatske književnosti ispjevane na hrvatskome jeziku kao i njezinu autoru Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti. Izložba je otvorena 19. listopada, a svi zainteresirani mogu je razgledati do 2. studenoga 2021. godine.Više o tome pogledajte na poveznici.

Za one koji neće moći posjetiti izložbu u NSK ponuđena je virtualna izložba.

Juditu možete pogledati u digitaliziranom obliku. U gornjem desnom izborniku su strelice koje omogućuju listanje knjige.

U splitskom HNK otvoreni su 31. Maruićevi dani o čemu također možete pogledati na poveznici.

Prigodno obilježavanje tiskanja Judite na satu hrvatskoga jezika:

Učenici 7. c i d razreda s učiteljicom hrvatskog jezika i književnosti Ljiljanom Buklijaš Durbić na nastavi su obrađivali lik i djelo Marka Marulića u hrvatskoj književnosti. Zatim su zajedno s učiteljicom i knjižničarkom čitali izabrane odlomke iz Biblije o udovici Juditi i razgovarali o značenju "Judite" Marka Marulića u hrvatskoj književnosti. Usporedili su biblijske događaje i pokušaj osvajanja grada Betulije od babilonskog vojskovođe Holoferna s tadašnjim povijesnim prilikama i opasnošću za hrvatski narod od strane Osmanlija. Korelativnim pristupom učenju proširili su svoje spoznaje o temi.

Na poveznici pogledajte izdanje Judite naklade Bulaja.