> Knjižnica

Znanje je blago koje svojeg vlasnika svugdje prati.

Autor: Tatjana Horvat, 23. 4. 2014.

Stari Rimljani imali su za svaki dan u godini po jednu izreku.

Dobro će nam doći poneka mrvica njihove mudrosti!

Carpe diem ili Iskoristi dan tako što ćeš doći  u knjižnicu i naučiti nešto korisno.

Ali, Festitia lente, tj. Požuri polako jer u žurbi se mnogo toga zaboravi. Pa ipak, ako si prespor, nećeš ništa završiti na vrijeme.

Kada polaganim ali sigurnim korakom uđeš u knjižnicu, tada Veni, vidi, vici, što u prijevodu znači  Dođoh, vidjeh, pobijedih. To je nekada davno izrekao rimski vojskovođa Gaj Julije Cezar. Budi i ti hrabar poput Cezara i uzmi knjigu, pročitaj je te tako pobijedi neznanje.

Zašto bih uopće trebao nešto znati, pomislit ćeš. Zato što Ignorantia nocet, tj. Neznanje škodi.

Nakon dugog premišljanja ulaziš u knjižnicu, pročitaš nešto korisno i zanimljivo, i odjednom se događa „klik“  u tvojoj glavi te postaješ Spiritus agens. Spiritus movens.,tj. duhovni pokretač ili začetnik neke radnje. Tako su mnogi postali slavni znanstvenici i pronalazači!

Pa ipak, Tutum omnia legere, non omnibus credere, ili Sigurno je sve čitati, ali ne i svemu vjerovati! Sjeti se toga kad budeš na Facebooku, ali  ne brini jer točnost većine informacija s interneta možeš provjeriti u knjižnici.

Savjet za kraj – ako putuješ, a zaboravio si ponijeti stvari, ne brini jer:

Znanje je blago koje svojeg vlasnika svugdje prati.

« Svibanj 2024 »

Pitaj knjižničarku